Zielone biura
Od codziennych dojazdów do wykorzystania zasobów takich jak papier, woda i energia: rozwiązania optymalizujące zużycie zasobów są potrzebne także wśród firm. Zielone biura to odpowiedź na potrzebę tworzenia zrównoważonych i przyjaznych miejsc pracy.

Coraz więcej ludzi poszukuje zrównoważonych rozwiązań – nie tylko w domu, ale i w miejscu pracy. Coraz częściej pracownicy oczekują, że ich firmy będą działać w sposób zrównoważony.
– wyjaśnia Agata Szczotka-Sarna, Konsultant ds. CSR i Edukacji Ekologicznej w Interzero Polska.
To z tego powodu w 2018 roku Agata Szczotka-Sarna uruchomiła usługę „Biuro Zero Waste”. Jej głównym celem jest pomoc firmom w spełnieniu tych oczekiwań.
Wsparcie doradcze dla biur
Wspieranie przedsiębiorców w tworzeniu zrównoważonych przestrzeni i zielonych rozwiązań to idea przyświecająca nowej i innowacyjnej usłudze „Biuro Zero Waste” firmy Interzero Polska, która z powodzeniem wychwytuje ducha czasu (z niem. zeitgeist), dążąc do zapewnienia bardziej zrównoważonego rozwoju w miejscu pracy.
„Biuro Zero Waste” to nie tylko efektywność energetyczna czy unikanie odpadów. Dobre samopoczucie pracowników jest kolejnym ważnym aspektem, na którym powinniśmy się skupić.
– mówi Agata Szczotka-Sarna
Nowa usługa doradcza została już z powodzeniem wykorzystana przez kilka organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw z wielu sektorów.
Zielone biura firmy Dell
Na przykład w marcu 2020 r. dostawca technologii i usług Dell otrzymał certyfikat „Biuro Zero Waste”.
Dell wdrożył skuteczne działania w oparciu o nasze rekomendacje. Na przykład, aby zapobiec powstawaniu plastikowych odpadów, firma Dell zaprzestała stosowania plastikowych kubków jednorazowych.
– mówi Agata Szczotka-Sarna
Pracownicy są również wyposażani w szklane pojemniki do zakupu posiłków na wynos. Jednak aby zapewnić trwałe zmiany, konieczne jest aktywne zaangażowanie pracowników. W związku z tym Firma Dell uruchomiła specjalny program, który ma zagwarantować, że każdy będzie miał swój udział w zmianach. Program ma łączyć dobrą zabawę przy jednoczesnym działaniu na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Ochrona środowiska od dawna jest priorytetem w firmie Dell, dlatego jesteśmy dumni, że nasze warszawskie biuro otrzymało certyfikat Biura Zero Waste, a fabryka w Łodzi idzie w jej ślady. Szczegółowe sugestie zgłoszone przez zespół Interzero były kluczowym elementem przy wprowadzaniu niezbędnych zmian. Oprócz ochrony zasobów, zaoszczędziliśmy także czas i powierzchnię biurową.
– wyjaśnia Paweł Rakowski, Regional Facilities Management i ERG Planet Leader w Dell Polska
Zielone biura nie tylko w Polsce
Istotne jest, aby zielone biura powstawały nie tylko w Polsce. Dlatego w 2019 roku Biuro Zero Waste zakończyło swój pierwszy audyt w Chorwacji.
Teraz pracujemy nad tym, by móc oferować nasz nowy zestaw usług w innych krajach, poza Polską.
– wyjaśnia Agata Szczotka-Sarna
Zielone biura – 4 kroki do certyfikacji
Interzero oferuje zestaw narzędzi i wytycznych do projektowania bardziej ekologicznego miejsca pracy. Firmy, które chcą zrobić dodatkowy krok w tym zakresie, mogą zasięgnąć porady, a następnie uzyskać certyfikat „Biuro Zero Waste”. Obszary przedsiębiorstwa objęte audytem obejmują stołówki, toalety, miejsca pracy, sale konferencyjne i segregację odpadów.

Audyt Zero Waste
W ramach analizy stanu bieżącego, zespół wraz z klientem zwiedza teren i przeprowadza wywiady z pracownikami na temat segregacji odpadów, dojazdów do pracy lub proponowanych zmian.

Zalecenia
Następnie zespół Biura Zero Waste identyfikuje obszary o największym potencjale poprawy i przedkłada firmie zestaw rekomendacji.

Wdrożenie
Firma wdraża zalecenia we własnym zakresie lub robi to z pomocą zespołu Biura Zero Waste.

Audyt certyfikacyjny
Na zakończenie przeprowadzany jest audyt wdrożenia rekomendacji i ocena postępu. Jeśli wynik jest pozytywny, firma otrzymuje certyfikat „Biuro Zero Waste”.
Cele Zrównoważonego Rozwoju w zielonych biurach
Zielone biura mogą realizować najróżniejsze Cele Zrównoważonego Rozwoju. Na przykładzie opisanym powyżej będzie to przede wszystkim skupienie się na ograniczeniu generowania odpadów, w szczególności plastikowych – rezygnacja z plastikowych kubeczków, zapewnienie opakowań wielokrotnego użytku. Przez takie działania realizowany jest Cel 12: Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, ale również Cel 14: Życie pod wodą. Choć nie jest to oczywiste, redukcja wykorzystania opakowań plastikowych przyczynia się także do redukcji zanieczyszczenia wód gruntowych i oceanów. Odpady opakowaniowe trafiają do wód na różnoraki sposób, ale najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe zarządzanie nimi na lądzie.[1]

Cel 12: Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji
Realizowane zadanie:
12.5 Do 2030 roku istotnie obniżyć poziom generowania odpadów poprzez prewencję, redukcję, recykling i ponowne użycie.

Cel 14: Chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony
Realizowane zadanie:
14.1 Do 2025 roku zapobiegać i znacznie zmniejszyć poziom wszelkich rodzajów zanieczyszczeń morza, w szczególności powstałych w wyniku działalności na lądzie, w tym śmieci i odpadków żywnościowych zrzucanych do morza.
Źródła:
- Interzero, Zero Waste Solutions (dostęp 30.11.2020)
- ↑ Environ. Sci. Technol. 2017, 51, 21, 12246–12253 (dostęp 01.12.2020)